Kuidas Kasvatada Maitsvaid Tomateid?

Ma eeldan, et tomatite kasvatamine ei ole sulle võõras ja saad sellega suurepäraselt hakkama. Sellepärast räägin sulle kõige tähtsamast. Millestki, mida aednikuna saad 100% kontrollida ja kui seda oskad, muutub su aianduse kunst tugevamaks.

See on väga vana tõde, aga tihti läheb see meelest — mulla tundmine on aedniku kõige olulisem oskus. 

Viljakas muld tähendab mulla võimet varustada taimi toitainete, vee ja hapnikuga.

Kui su muld on juba enam-vähem viljakas, siis mõtle, kui viljakas see saab olema, kui saad meistriks selle kontrollimises. 

Tomatite kasvatamine toimub ainult mõne välise elemendi mõjul: vesi, päikesevalgus, erinevad gaasid, temperatuur ja muld — see on kõik. Sinu edu sõltub kui hästi sa nendega kaasnevate probleemidega toime tuled.

Muld on sellest loetelust ainus, mille üle on aednikul täielik kontroll. Sa saad kontrollida mulla niiskust, struktuuri ja kui palju seda väetad. Sa saad otseses mõttes kontrollida mulla mikrofloorat.

Mulla mikrofloorat saad mõjutada kasutades orgaanilisi väetisi näiteks sõnnikut või komposti. Muidugi saad mikrofloorat mõjutada, kasutades keemilisi väetisi. Sa saad selle ära tappa! 

Keemilised väetised on mõeldud ainult taime toitma. See on taimele nagu kiirtoit, mis teeb taime suureks aga laisaks, tänu sellele väheneb juureeritiste kogus mullas. Taim saab enda toitained lihtsasti kunstlikult kätte ja arvab, et tal ei ole mikroorganismide abi enam vaja. AGA! Kui mikroorganisme ei ole, puudub mullas toitainete ringlus.

Juureeritised – Suhkrud ja teised orgaanilised ühendid, mis meelitavad ligi mikroorganisme.

Tulemuseks on see, et kui sa väetist taimele järjepidevalt ei anna, jääb taim nälga ja lõpptulemus on kehvem, kui enne väetise manustamist. Väetisetootjad teavad seda ja toovad mingi jabura vabanduse, et nüüd tuleb kasutada teist väetist ja rohkem. 

Viljakas muld ei vaja kunstlikku jõudu ega igasugust muud jura, mida nad soovitavad sul enda taimedele anda, öeldes, et see ei kahjusta kuidagi su tervist. 

Aednikuna võta endale eesmärgiks “mullakunst” selgeks õppida. Kasuta enda aia komposti või kasuta sõnnikut. Pea meeles, et ka sõnnik peab olema enne kasutamist mingil määral komposteerunud ja kõige parem aeg on sõnnikuga väetada sügisel, et talvega saaksid toitained mullas laguneda ja kevadeks taimedele kättesaadavaks muutuda.

Veel kasuta biohuumust. See on vihmausside sõnnik, vaieldamatult parim mullaparandaja maailmas. Üheski teises väetises ei ole nii palju mikrobioomi (elu), kui on biohuumuses. Teine koht ei tule isegi lähedalegi! Biohuumus sisaldab kuni 100 korda rohkem mikroorganisme kui kompost või veisesõnnik.

Lisaks on selle kulunorm väiksem ja taimed saavad hakata seda koheselt tarbima, sest vihmaussid on toitained taimede jaoks kättesaadavaks lagundanud. Tegelikult teevad toitained taimedele kättesaadavaks mikroorganismid, kes aktiveeruvad vihmaussi kõhus. 

Vihmaussi kõhus mikroobid kogunevad ja hakkab pihta biofiltreerimine, “mikroobide väljaõpe”, ellu jäävad ainult kasulikud ja keskkonnaga kohanenud. Kui kompostis või muus orgaanikas toimetavad tavalised lihtsad mikroorganismid, siis biohuumuses elavad mikroorganismid on nendega võrreldes nagu NAVY Seals eriüksuslased. Eriväljaõppe saanud spetsialistid, kelle missiooniks on rajada taime juurte ümber enda baas ja kaitsta seda haigustekitajate sissetungi eest.

Tulles tagasi tomatite juurde, biohuumus aitab loomulikul viisil taimel toota rohkem suhkruid ja aroome, mis tõstavad viljade maitset. See võib muutuda ka ohuks sinu saagile. Võib juhtuda, et tomatid muutuvad nii maitsvaks, et kasvuhoone kubiseb suviläbi lastelastest, sugulastest või muudest kahel jalal kõndivatest külalistest. Pead teadma, et nad ei tulnud sinna rohima! 

Selle puhul ei aita ka roheline seep.

Kui külalised sulle hirmu ega pahameelt ei valmista ja tahad biohuumuse enda aianduse arsenali võtta, siis siin on link, kust leiad Elusa Mulla komplekti.

https://ussimo.eu/toode/elusa-mulla-komplekt/

Sealt saad lugeda biohuumuse kohta põhjalikumalt.