Skip to content

Kobriti lugu

2015. aasta suvel kutsus isa minu ja mu venna enda juurde Sadalasse külla, et me aitaksime tal lauta lammutada. Ütles, et tahab sellest sauna ehitada. Olime hea meelega nõus. Töö sai tehtud kiirelt ja korralikult. Meil oli lõbus haamri ja relakaga betoonist seina lõhkuda. Vähem lõbus oli küll koristada.

Mõned kuud hiljem läksin uuesti isa juurde, ootusega et äkki saab juba sauna. Isa silmad hakkasid elevusest särama kui seadsime sammud lauda poole. Läksime läbi ühe kilest ukse, siis teise kilest ukse ja lõpuks jõudsime sooja ruumi. “Väga hea” mõtlesin, “saun juba köeb, aga lava ei näe kusagil ja kerise asemel on mingi kast, kus peal on sama ustest üle jäänud kile.”
Isa oli saunaplaani peast välja visanud ja hakkas vihmausse kasvatama. Päris pikalt mõtlesin, et ju ta käis hargiga sõnnikut korjamas, leidis sealt seest mõned ussid ja nüüd paljundab neid.

Tegelikult on tegemist spetsiaalselt biohuumuse tootmiseks mõeldud tõuga. Nad on väiksemad ja näljasemad kui tavaline sõnnikuuss. Mistõttu nad paljunevad ja seedivad toorainet kiiremine. Rohkem usse – rohkem biohuumust.
Vermikomposti tuli nii palju, et juba peatselt valmis ettevõte Kobrit OÜ ja meie kaks toodet Ökorammu nime all. Nendega hakkasime laatadel käima, et tutvustada inimestele biohuumuse efektiivsust ja koguda tagasisidet. Aastatega hakkas järjest rohkem inimesi meid ära tundma ja järjest rohkem tekkis neid, kes tahtsid saada kotikese meie kasvumulda enda taimele.
Laatadel kauplemise kõrvalt viis isa läbi uurimistööd ja katseid, et luua veel parem ja tõhusam kasvumuld. Ta katsetas erinevate köögiviljadega erinevat biohuumuse turba ja liiva suhet. Läbi kolme aasta toetas parima mullasegu väljatöötamist Jõgevamaa Koostöökoda.

Aga isa oli haaratud. Ta leidis selle, mida me kõik otsime, enda kutsumuse. Ja siis ületab tahe kõik hirmud, kõik ettekäänded ning ta soetas endale suurema lauda.
2020 ostis Kobrit OÜ Ussimo kaubamärgi ja meie toodete sortiment kasvas märgatavalt. Meie siht läks suuremaks, meie pühendumus kindlamaks, usk enda tegemistesse tugevamaks. Ussimo kasvumullad on müügil kauplustes üle Eesti, konkurentsi pakkuvate hindadega. Tore on näha nõudlust meie toodete järele suurtes poekettides. Aga veel toredam on viia tellimusi erakliendile, kes juba mitmendat hooaega annab oma taimedele Ussimo toitainerikast kasvumulda.

2021. aasta suvel viisin tellimuse: 3 lillekontsentraati, ühele naisterahvale. Ta ütles, et ostis lillepoest kellukeste ampli, aga kui selle üles riputas, hakkas lill närbuma. Murega läks lillepoodi tagasi ja müüja soovitas talle Ussimo kontsentraati lilledele. Pärast ühte pudelit ja nähes märkimisväärseid tulemusi, kiitis ta meie tooteid taevani. Kutsus seda imeasjaks ja ütles, et poleks eales uskunud, et biohuumusel on taimedele nii efektiivne mõju. Muidugi tahtsin ma seda lille ise näha. Naise silmad hakkasid elevusest särama kui seadsime sammud ampli poole. Läksime ümber ühe nurga, siis ümber teise. Ja tõesti – mu esimene lause oli, et kas olete kindel, et tegemist on sama taimega. Sest nii palju ja nii suuri kellukesi polnud ma varem näinud.
Sõitsin sealt ära uhkusega.
Ja kuigi taimel pole vahet kas talle antakse mahe- või mineraalväetist, siis pinnasel on ja järjest rohkem on inimesel.
Iga aastaga kasvab maheaianduse populaarsus. Iga aasta me käime laatadel, lammutame lauta ja ehitame, aga nüüd me teame, mida me ehitame.